Dlaczego ProNutiva ?

Szymon Czuj

Niektóre produkty z technologii ProNutiva stosuję już od kilku lat. Zwróciłem szczególną uwagę na dwa biologiczne preparaty: Carpovirusine Super SC i XenTari WG, które wykazały różnice między rozwiązaniami tradycyjnymi stosowanymi w moim sadzie. Zauważyłem po 3 latach stosowania znaczne obniżenie lotów motyli owocówki jabłkóweczki i niektórych zwójek liściowych. W minionym sezonie odłowy na pułapkach feromonowych oraz pułapkach Trapview były bardzo znikome. Właśnie takie środki biologiczne jak: Carpovirusine Super SC i XenTari WG na ten moment okazują się bardzo skuteczne w zwalczaniu owocówki i zwójek.

Chciałbym zwrócić uwagę również na inne produkty jak: Promalin czy Regulex 10 SG. Po ich stosowaniu widzę zdecydowanie lepsze zawiązanie, porównując z kwaterami kontrolnymi. Obydwa sprawdzają się zwłaszcza po wiosennych przymrozkach. Dodatkowo wpływają na poprawę wielkości owoców, przyczyniając się do zwiększenia procentowego udziału jabłek deserowych w ogólnym plonie. Po minionym sezonie, tam gdzie stosowany był Promalin, uzyskałem: ok. 70% jabłek w klasie 70+ w odmianie ‘Gala’ i ok. 80% jabłek w klasie 75+ w od[1]mianie ‘Golden Delicious.’ W kwaterze wdrożeniowej ProNutiva na odmianie ‘Red Delicious’ widzę, już po raz kolejny, pozytywne efekty ‒ wyrównany i zadowalający plon – właśnie po aplikacji Promalin + BM START.

Dodatkowo jestem na razie zadowolony ze stosowania preparatu Plantivax przeciw chorobom w chłodni, ponieważ jabłka chronione nim bardzo dobrze się przechowują. Dobrym przykładem będzie odmiana ‘SAMPION’, która po tym sezonie utrzymała wysokie parametry, a z nią jak wiadomo są zwykle problemy. Oceniam, że po przechowywaniu miałem tylko 1% jabłek porażonych chorobami przechowalniczymi. Preparat Plantivax stosowany był przed zbiorami 4-5 razy co ok. 10 dni. Stosując biologiczne preparaty Carpovirusine Super SC, XenTari WG i Plantivax nie ma większego problemu wyprodukować jabłka bez pozostałości po ś.o.r.

Większość produktów z programu ProNutiva będę stosował w swoim gospodarstwie.

Zobacz co mówią inni sadownicy…

Scroll to Top